Ние ще работим по нов проект за осъществяване на националните външнополитически интереси на България – чрез пълноправна интеграция в Европейския съюз, наред с развитието на взаимноизгодна основа на връзките с традиционните ни партньори и другите страни от Организацията на независимите държави, арабските и африканските страни,Индонезия, Виетнам, Индия, Иран, Китай, държавите от Латинска Америка и всички останали страни, които се отнасят с уважение към България и желаят добруване както на своите, така и на българските граждани. Европейското движение за пряка демокрация ще работи съвместно със сходни движения в света. Ще търси съмишленици сред различни политически формации и непартийно обвързани структури, интелектуалци, духовни водачи, женски и младежки организации.
България днес има историческия шанс да се превърне не в поле на сблъсък на различните цивилизации, а в мост между Запада и Изтока с техните икономически възможности и културни традиции.., Има редица основания да се очаква постепенното създаване на едно ново геополитическо и икономическо пространство. Развитието на процесите в тази насока би поставило България в балансирано положение при осъществяването на обмен не само на възгледи и идеи, но и на хора, стоки и капитали.
Европейското движение за пряка демокрация се обявява срещу идеологията и практиката на военно-политическия глобализъм, който обрича малките държави да изпълняват ролята на сателити и средства в ръцете на глобалната и регионалната политика на „великите сили“.
Европейското движение за пряка демокрация не приема тезата, че бъдещите конфликти в света ще са на културна и религиозна основа. То ще изпраща духовни импулси към страни от Европа, Азия, Африка, Северна и Латинска Америка, ще търси сближаване и взаимодействие между различните цивилизации, ще изследва и открива позитивното в допирните точки между християнството и другите световни религии, като се противопоставя на агресивните тенденции в тях.
Религиозните предразсъдъци могат да се окажат една от сериозните пречки за разбирането на другите култури. Затова трябва да се търси по-дълбоко разбиране на фундаменталните религии и пътища за тяхното взаимодействие. Известно е, че отдавна се говори за необходимостта от помирение и примирение. Този процес е невероятно сложен. Религиите могат да намерят общото помежду си в това например, че и трите основни религии почитат Авраам като свой прародител. Авраам означава Баща на народите. Той не е юдей, не е християнин, не е мюсюлманин, той е просто човек, посветил се на Бога.
За да се предотвратят конфликтите, е необходимо да се върви към изграждането на интегрираща идентичност, ядрото на която да се състои от общ набор от ценности, които ни свързват независимо от различията, и към които се обърнати очите на милиони хора от различни религии.
Конфликтът между културите по същността си обаче е преди всичко конфликт на различни интереси, светогледи и ценностни системи. Известно е, че различните цивилизации имат различни приоритети по отношение на гражданите и на държавата, на правата и задълженията, на отговорностите, на свободата. Разликите в приоритетите определят и основополагащата разлика по отношение на цената на човешкия живот. Тази цена е различна в различните държави, но тя би могла да бъде трансформирана в дух на разбирателство и толерантност.
Източник на кризата в края на първото десетилетие на ХХІ век например, е нарушената хармония между начина и способността на човека да създава материални и духовни блага и начина и способността на човека да разпределя и използва тези блага в световен мащаб и в мащабите на своята страна по разумен, справедлив и съзидателен начин. Пред нас са два свята на една и съща планета – един бърз и един бавен, които се движат в непресичащи се орбити и противоположни посоки. Единият все още се мъчи да се справи с глада, другият – обхващащ Северна Америка и части от Европа и Азия, навлиза в киберпространството. Пропастта е не само между богатството и технологиите от една страна и бедността – от друга, а и в начина на мислене. Това е големият проблем за бъдещето на човечеството.
Реализирането на взаимноизгодни икономически връзки, в началото на ХХІ век има важно значение както за междуличностните отношения на хората от различни страни, така и за взаимното разбирателство между държавите.
Европейското движение за пряка демокрация ще работи за разработването и реализирането на проекти в областта на реалната икономика, на основата на общите интереси на конкретни страни от Европа, Азия, Африка и Америка, български промишлени и търговски компании, ще съдейства за реализиране на инвестиционни проекти на страни от тези региони в други европейски държави.
Европейското движение за пряка демокрация ще работи в тясно сътрудничество с различните чуждестранни етнически общности в България, ще съдейства за тяхното интегриране в българското общество, за адекватното им представяне в публичното пространство. Образът им в българските медии сега е едностранчив и предимно в негативна насока. Движението ще се противопоставя на всякакви форми на дискриминация на религиозна и етническа основа.
Европейското движение за пряка демокрация ще привлича доказали се дейци от областта на българската и чуждестранна култура, журналисти, политолози, съпричастни на идеята за диалог между цивилизациите. То ще поддържа контакти със сходни структури в чужбина. Движението ще отправя духовни послания за разбирателство и сътрудничество, за диалог на основата на общочовешките ценности и взаимно обогатяване на културите в съвременния свят.
Бъдещето е отворено и непредсказуемо. То съдържа много заплахи, но също така и многобройни възможности, даващи надежда.
Изходът зависи от всеки от нас.
Защото бъдещето на човечеството е свързано с диалога и сътрудничеството между различните цивилизации, с преминаване от „културата на войната“ към „културата на мира“.
Защото това, което ни обединява е много повече от това, което ни разделя.
Този е пътят за изграждането на един по-добър и по справедлив свят, в който ще властват истинските Свобода, Равенство и Братство за хората, Мир и Разбирателство между народите.